Antyki to nie tylko meble, ale wszystkie przedmioty, które pochodzą z dawnych czasów. Jednak antyk ma nie tylko wartość historyczną, ale także estetyczną i finansową. Dlatego nie każdy stary mebel czy obiekt będzie antyczny. Jeśli chodzi o krajowy rynek antyków jest on dopiero na początku drogi, jest mniej rozwinięty niż rynek zachodni. Z czego może to wynikać? Specjaliści uważają, że przyczyna tkwi w małej wiedzy polskich amatorów kolekcjonerów na temat szukania i kupowania przedmiotów do kolekcji.
Niestety, aby sprawnie funkcjonować w dziedzinie zabytkowych mebli i innych obiektów nie wystarczą jedynie chęci, ale należy sukcesywnie wzbogacać swoją wiedzę. Idealnym źródłem wszelkich informacji są oczywiście specjalistyczne książki. Warto zainwestować w literaturę, która krok po kroku pokaże i wyjaśni, czego szukać i na co zwracać szczególną uwagę szukając konkretnego przedmiotu. Większość poradników zawiera nie tylko szczegółowe opisy, ale także fotografie, dzięki którym identyfikacja przedmiotów jest znacznie łatwiejsza. Oczywiście, aby stać się fachowcem w tej dziedzinie wymagane jest ciągłe poszukiwanie i zgłębianie tematyki, dlatego trzeba zainwestować w specjalistyczną literaturę.
Gdzie szukać antyków?
Współcześnie antyki można kupić nie tylko na targu staroci, gdzie nie każdy się może odnaleźć, ceny są podawane w zależności od klienta, jest to miejsce specyficzne. Dla osoby początkującej dobrym rozwiązaniem może być antykwariat, ponieważ w tym przypadku istnieje pewność, że ocena i wycena przedmiotu jest fachowa. Coraz więcej amatorów staroci poszukuje interesujących obiektów w Internecie. Wirtualne zakupy to oszczędność czasu, ponieważ można przeglądać kilka ofert jednocześnie, można też bez presji ze strony sprzedawcy przyjrzeć się przedmiotowi, sprawdzić jego stan. Dodatkową zaletą zakupów przez Internet jest znajomość ceny, warunków umowy i ewentualnej dostawy.
Na co zwrócić uwagę?
Stare meble czy inne przedmioty mogą mieć wady ukryte, ponieważ np. były przechowywane w niekorzystnych warunkach przez dłuższy czas, nie były właściwie pielęgnowane czy konserwowane. Co jest największym wrogiem starych przedmiotów? Najbardziej wyniszczająca jest wilgoć, która szkodzi nie tylko drewnianym obiektom, ale także tkaninom czy elementom metalowym. Jak rozpoznać zwilgotniałe drewno? W wyniku wilgoci na powierzchni mogą wystąpić np. wybrzuszenia czy pęknięcia, dlatego tak konieczne jest dokładne oglądanie każdego elementu. W przypadku drewnianych przedmiotów problem mogą stanowić szkodniki. Jak poznać czy np. drewniana komoda nie ma nieproszonych lokatorów? Robaki mogą zostawiać ślady w postaci otworów czy np. pył po wydrążeniach. Jak się pozbyć szkodników? W takim przypadku niestety wymagana jest fachowa renowacja.
Przy większej znajomości tematu można kupić przedmiot, który wymaga odnowienia. Niektóre poprawki można wykonać samodzielnie, niskim kosztem. Czasem, aby zmienić wygląd przedmiotu można wymienić tylko np. uchwyt czy zawias, przemalować powierzchnię, aby mebel odzyskał swój dawny blask. W przypadku mebli tapicerowanych można wymienić zniszczone obicie. Sposobów na renowację i pielęgnację starych mebli jest wiele, dlatego warto sięgnąć po książki, w których można znaleźć podpowiedzi jakiego sposobu czy materiału użyć.