Czyszczenie powinno być czynnością precyzyjną i przemyślaną, ponieważ antyki nie mogą być pielęgnowane tak jak współczesne meble. Jest to proces, który wymaga wiedzy na temat np. środków chemicznych, dlatego warto sięgnąć po książki, poradniki, które ułatwią zakup właściwych produktów. Na rynku księgarskim można znaleźć także wydawnictwa, które pokazują nie tylko sposoby czyszczenia, ale także domowe pomysły na renowację zabytkowych i staromodnych przedmiotów używanych przez naszych dziadków. Należy szukać literatury, dzięki której sami będziemy potrafili przywrócić świetność i funkcjonalność starym meblom przy jednoczesnym zachowaniu ich oryginalnej funkcji czy kształtu. Fachowe książkowe porady mogą pozwolić na ocalenie od zapomnienia starych mebli, które są świadectwem dawnego stylu życia.
Dobre rady z książki
Należy znaleźć książki, w których zawarta będzie wiedza na temat nie tylko konserwacji, ale także pielęgnacji starych mebli. Specjaliści polecają literaturę gdzie metody są opisane bardzo szczegółowo, krok po kroku. Ważne jest także to, aby autor podawał wszystkie narzędzia, środki chemiczne, materiały, które mogą zostać użyte. Rynek wydawniczy proponuje książki nie tylko dla specjalistów, ale również dla amatorów.
Warto zainwestować w kilka pozycji książek, ponieważ metod pielęgnacji antyków jest wiele. Jaka jest najprostsza metoda, którą można stosować w domowych warunkach? Jest to polerowanie środkami pielęgnacyjnymi powierzchni drewnianych, z częstotliwością do jednego tygodnia. Nie jest zalecane używanie preparatów, w których znajduje się amoniak bądź alkohol, ponieważ taki środek może doprowadzić do uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Czym najlepiej polerować powierzchnię? Najlepszym rozwiązaniem będzie flanelowa szmatka, którą należy zwilżyć preparatem do czyszczenia. Bez względu na wybór metody istotne jest to, aby cały zabieg był przeprowadzany systematycznie. Jeśli chodzi o meble dużej wartości proponowane jest ich oddawanie przynajmniej raz do roku do profesjonalnego czyszczenia.
Meble antyki najczęściej wykonane są z drewna, dlatego tak ważna w tym przypadku jest ich prawidłowa pielęgnacja i ewentualna konserwacja. Trzeba pamiętać o tym, że mebli nie należy czyścić, jeśli powierzchnia jest np. tłusta czy wilgotna. Przed całym zabiegiem należy wyjąć wszelki brud i zanieczyszczenia znajdujące się np. w szczelinach. Przed zakupem preparatu konieczne jest zapoznanie się z jego etykietą, jeżeli potrzebny jest preparat do mebli drewnianych to taka informacja musi się znaleźć na opisie dołączonym do produktu. Niewłaściwie dopasowany środek do czyszczenia może doprowadzić np. do odbarwienia drewna czy nawet jego całkowitego zniszczenia. W każdym poradniku dotyczącym pielęgnacji drewnianych mebli czy innych przedmiotów musi się znaleźć informacja, że drewno nie lubi wody, a więc nie wolno ich myć wodą np. z mydłem czy samą wodą. Niektórzy polecają oliwkę dla dzieci, ale jest to rada, która się nie sprawdzi, ponieważ oliwka nie czyści, a jedynie natłuszcza. Jeżeli zależy nam na natłuszczeniu powierzchni to należy kupić specjalistyczny olej przeznaczony tylko do drewna i musi być on użyty dopiero po wyczyszczeniu całego mebla.