FacebookTwitter

Meble antyki – jak sprawdzić ich autentyczność?

By on paź 15, 2015 in Artykuły |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Coraz większa liczba osób pragnie mieć w swoim domu prawdziwy starodawny mebel. Miejsc gdzie antyki są w sprzedaży jest wiele, może to być np. aukcja, antykwariat, ale także pchli targ czy inaczej targ ze starociami. Jeśli chodzi o dwa pierwsze wymienione miejsca to możemy być pewni profesjonalnej ekspertyzy, a jeżeli chodzi o targ czy np. zakup w Internecie wymagana jest wiedza na temat tego, co chcemy kupić. Skąd brać informacje, które powinny pomóc w zakupie?

Kupno antyków powinno iść w parze z wiedzą. Jeśli rozpoczynamy przygodę z kolekcjonowaniem antyków i chcemy uniknąć pomyłek, naciągaczy warto najpierw skupić się na zdobyciu potrzebnych wiadomości. Najczęściej wybieranym źródłem informacji są książki, w których można znaleźć wszystko, co potrzebne, aby zakup nie okazał się fatalną pomyłką. Warto wybrać książkę w formie poradnika. Zagadnienie antyków ma wiele aspektów, dlatego literatura musi zawierać szczegółowe informacje, ponieważ antyki to nie tylko meble, ale też np. ceramika, szkło, obrazy, zegarki, broń, fotografie i wiele wiele innych. Specjaliści polecają wydawnictwa, które dają szeroki opis danej specjalności. To, co w książce jest równie ważne oprócz oczywiście teorii to fotografie, które zagwarantują szybkie rozpoznanie i identyfikację elementów. Książka tego typu dla każdego kolekcjonera bez względu na to czy jest już specjalistą czy początkującym będzie nie tylko źródłem wiedzy, ale i czystej przyjemności.

Czy to antyk?

Znaleźliśmy mebel, który wydaje się nam, że jest antykiem. Jak to sprawdzić? Oczywiście sięgamy do już wcześniej wspominanego źródła wiedzy, czyli fachowej książki. I tu możemy znaleźć informacje, że istnieją wskaźniki, które gwarantują pewne potwierdzenie autentyczności mebla, są to analiza chemiczna i szczegóły związane z przeszłością przedmiotu. Jednak tym zajmują się specjaliści, którzy pracują na specjalistycznym sprzęcie, a technologia, którą się posługują ułatwia weryfikację wartości obiektu. Jednak istnieją też czynniki, które można zweryfikować samodzielnie.

Po pierwsze zwracamy uwagę na rodzaj okleiny, a w szczególności na jej grubość. Jeżeli jest grubsza to oznacza, że mebel jest starszy, ponieważ współcześnie używa się cienkiej okleiny. Warto też zwrócić uwagę na wszelkie niedoskonałości typu spękania, pęcherze, które także będą świadczyć o starszym wieku przedmiotu.

W starych meblach używano drewnianych sztyftów, przy pomocy, których łączono poszczególne elementy. Dzisiejszy sposób to najczęściej klej czy śruby. O autentyczności będą świadczyły ręcznie obrabiane, stożkowe, wciskane kołki. W poradnikach można znaleźć informację, że do montażu starych mebli wykorzystywano kute gwoździe.

Wiadomo, że stare sprzęty niszczeją pod upływem czasu. Dlatego trzeba zwracać uwagę na uszkodzenia przez czas – nie mylić z uszkodzeniami mechanicznymi. Jakie to mogą być uszkodzenia? Niewątpliwie zmiana barwy drewna czy ślady po owadach. Dawniej do uszczelniania sprzętów używano papieru, dlatego stary papier w szczelinach może także świadczyć o jego wieku.

W każdej książce dotyczącej tematu podawana jest bardzo ważna wskazówka, która pozwoli się zorientować w statusie dzieła sztuki. Mianowicie są to wszystkie znaki, jakie zostawił po sobie producent danego obiektu np. dawniej firmy grawerowały szkło, pozostawiały znaki montażowe wykonane np. dłutem. Autorzy poradników zwracają także uwagę na konieczność sprawdzenia sygnatury i ewentualnych wpisów konserwatorskich. Jeżeli chodzi o przedmiot zrobiony ze złota to najważniejszą kwestią jest to czy posiada on odpowiedni znacznik, a kamień szlachetny powinien mieć ślady po ręcznej obróbce.