FacebookTwitter

Miłość do antyków

By on paź 15, 2015 in Artykuły |

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Antyk to przedmiot z duszą. Jednak, aby znaleźć prawdziwą perełkę wśród wielu starych przedmiotów najpierw należy opanować informacje, dzięki którym odróżnimy oryginał od podróbki. Źródłem nieocenionej wiedzy są oczywiście fachowe książki, w których zawarta jest nie tylko teoria, ale także zdjęcia na podstawie, których można zidentyfikować oryginał. Poradniki oferują pełne, specjalistyczne opisy, które poprowadzą nie tylko znawcę, ale także i osobę, która dopiero rozpoczyna przygodę z kolekcjonowaniem.

Jaką literaturę wybrać na początek? Ważne jest, aby poznać cechy wiodące dla poszczególnych stylów. Nie jest możliwe, aby osoba, która chce się odnaleźć w branży nie orientowała się, czym jest np. styl Ludwik XIV, Regencja, Empire, Restauracja Burbonów czy Art Deco. Dlatego każdy kolekcjoner w swoim zbiorze fachowych książek musi mieć obowiązkowe tytuły dotyczące stylów, ale także innych ważnych elementów, po których można identyfikować antyk. Pomocne książki będą opisywać, czym są tzw. punce na srebrach, a więc znaki, które określały jakość srebra, a wybijane były one przez złotników. Bez względu na to czy chodzi o amatora czy o znawcę tematu nieodzowna jest wiedza na temat znaków wybijanych przez rzemieślników na przestrzeni czasu, które były swoistym podpisem firmy czy indywidualnego rzemieślnika. Dlaczego wiedza na temat sygnatury jest tak istotna? Ponieważ są to znaki rozpoznawcze dla poszczególnych cechów np. na zegarkach najczęściej i na tarczy i na mechanizmie umieszczane było nazwisko zegarmistrza, na francuskich meblach wypalany był symbol cechu meblarzy i nazwisko twórcy. Te sygnatury są potwierdzeniem autentyczności przedmiotu i często decydują o jego wartości.

Gdzie szukać autentycznych antyków?

Fachowcy proponują przede wszystkim Internet. Ponieważ jest to nie tylko duża oszczędność czasu, ale także jasny przekaz jeśli chodzi o ocenę i wycenę danego przedmiotu. Kolekcjoner bez potrzeby wychodzenia z domu może porównać oferty kilku sklepów jednocześnie. Zaletą wirtualnych zakupów jest brak presji ze strony osoby sprzedającej, cena jest już ustalona, a to kolejny atut. Specjaliści polecają francuskie portale z antykami, ponieważ powszechnie uważa się, że Francja jest skarbnicą antyków, potężnym rynkiem antykwarycznym. Oczywiście dobrze wyposażony antykwariat może także stać się miejscem udanych poszukiwań i zakupów. Innym rozwiązaniem może być udział w aukcji, ale w Polsce są to jeszcze rzadkie wydarzenia, często zarezerwowane dla elity, a nie dla osób, które dopiero wchodzą w tematykę starych przedmiotów. W większych miastach organizowane są targi staroci, ale nie każdy w takim miejscu się odnajduje. Na pchlim targu jest wiele przedmiotów, ale nie mają one stałej ceny i dla amatora zakup w takim miejscu może się okazać pomyłką. Niektórzy decydują się na zakup przedmiotów do odrestaurowania, ponieważ wtedy ich cena jest niższa. W takim przypadku przedmiot można pozostawić w niezmienionym stanie, co ma także swój urok. Można także zdać się na specjalistę w tej kwestii. Odnawianie zegarów, sreber czy mebli w Polsce jest stosunkowo tanie w porównaniu np. z zachodem.