Antykwariat może mieć formę stacjonarnego sklepu, który większości kojarzy się z pomieszczeniem pachnącym kurzem, ale współcześnie antykwariaty są prowadzone również w nowoczesny sposób – wirtualnie. Jeśli chodzi o handel w sieci antykwariat może jedynie wskazać kategorię przedmiotów, które ma w ofercie. Takie zakupy na pewno zabierają urok tradycyjnego poszukiwania na półkach starych książek czy innych przedmiotów, nie jest odczuwalny ten specyficzny zapach, który towarzyszy starym przedmiotom. Jednak elektroniczny antykwariat ma również swoje zalety – cena nie zmienia się według uznania sprzedającego, zakupy są szybsze i nie wymagają dużego nakładu czasu i wysiłku kupującego. Bez wychodzenia z domu klient może porównać oferty kilku sklepów.
Co można znaleźć w antykwariacie?
Towarem, który jest najczęściej spotykany w antykwariatach są przede wszystkim książki. Inne przedmioty to np. stare mapy, fotografie, plakaty. Większe sklepy, których klientela jest bardziej wymagająca oferują antyki, czyli przeróżne przedmioty z przeszłości mogą to być rzeźby, meble, biżuteria czy broń.
Jednak największy procent produktów w katalogu ofert zajmują książki, np. podręczniki szkolne czy akademickie, niszowe wydania czasopism czy komiksów, czasem trafi się jakiś biały kruk. No właśnie jak znaleźć unikatowy egzemplarz? Białe kruki są to bardzo rzadkie wydania, dlatego trudno jest znaleźć i kupić zwłaszcza w niskiej cenie. Kupujący musi wiedzieć, czego poszukuje, a jego wiedza na temat konkretnego tytułu musi być duża. Dodatkowo w takich poszukiwaniach przyda się także większa dawka szczęścia.
Po czym poznać, że książka ma dużą wartość? Czynników, które decydują o większej wartości wydania może być kilka np. właścicielem książki była znana osoba, a dowodem tego jest jej autograf. O wysokiej wartości może świadczyć niski nakład danego tytułu, albo różnice w jego edycji. Cenę książki może podnieść to, że jest to jej pierwsze wydanie, ale znalezienie takiej okazji jest naprawdę trudne. Kupując droższą książkę np. przez Internet trzeba być ostrożnym, ponieważ bardzo łatwo trafić na idealne odwzorowanie oryginału. Dlatego trzeba dokładnie przeczytać opis wystawiony przez sklep, można także porównać ceny z innymi antykwariatami. Jeśli nadal są wątpliwości warto zapytać o radę doświadczonego bibliotekarza, a może znawcę antyków. Należy pamiętać, że do każdego wydania trzeba podchodzić indywidualnie.
Znawca, ale przede wszystkim miłośnik starych książek powinien znać historię poszukiwanej książki. Chodzi tu nie tylko o treść czy ilustracje, ale również o papier czy inny materiał wykorzystany do produkcji kartek czy okładki. Te elementy mają także istotny wpływ na wartość wydania.
Antykwariat w swoich zbiorach może posiadać druki i rękopisy. Książki drukowane, których cena jest najwyższa to inkunabuły, które swój początek mają w początkach druku, czyli początek XVI wieku. Poszukiwane, bo cenne są stare druki, ale te powstałe do 1800 roku. Książkowym rarytasem może okazać się wydanie utrwalone na pergaminie czy papirusie, a oprawa może być wykonana ze skóry, płótna, a nawet metalu.